Skip to main content

Didžioji dalis grūdų nukulta, derlius bus prastesnis

By 2021-08-04Naujienos
javapjute

Šiemet maždaug pusantros savaitės anksčiau prasidėjus javapjūtei, didelė dalis grūdų jau nukulta, tačiau derlius bus mažesnis nei pernai, o grūdų kokybė prastesnė, sako Lietuvos grūdų augintojų asociacija.

Pasak jos administracijos vadovo Igno Jankausko, preliminariais duomenimis, grūdininkai tikisi, kad kviečių šiemet bus prikulta apie 10-15 proc. mažiau, o rapsų, kurių derlius jau nuimtas, – apie 10 proc. mažiau negu pernai.

„Labiausiai optimistinė prognozė neišsipildė, ypač kas liečia rapsų augimą, nusivylimas yra didžiausias, aišku, kaina nebloga, bet derlius prastesnis negu vidutinis“, – BNS sakė I. Jankauskas.

Rapsų derlingumas siekia 3,2 tonos iš hektaro, pernai jis buvo apie 3,5 tonos. Visgi grūdų augintojus šiemet nustebino rapsų aliejingumas – įprastai jis siekdavo apie 40-42 proc., o dabar – 46-50 procentų.

Pasak I. Jankausko, šiuo metu nukulta maždaug pusė kviečių, jų vidutinis derlingumas siekia 5,5 tonos (pernai – 6,5 tonos ir daugiau).

„Lūkesčiai buvo bent prikulti tiek pat, kiek pernai, tačiau turime mažiau dėl kaitros. Atrodo, drėgmės didelio trūkumo nebuvo, nes tam etapui būdingi šiltesni orai, bet ta kaitra padarė savo“, – sakė jis.

Šią savaitę javapjūtę kiek pristabdė lietingi orai, tačiau vienas asociacijos vadovų sako, kad jei lietūs labai neužsitęs, didelės bėdos neturėtų būti.

Anot 180 žemdirbių vienijančios asociacijos apklausos, kas trečias grūdų augintojas šiemet kaip pagrindinę riziką pajamoms mato grūdų kokybę, nukentėjusią dėl kaitros. Be to, kas penktas nurodė ir brangstančias žaliavas.

Oro temperatūrai Lietuvoje kaistant, grūdų augintojai ima ieškoti sausrai atsparesnių veislių, tačiau I. Jankauskas teigia, jog staigus jų kaitaliojimas yra rizikingas, nes orai kasmet skiriasi.

„Reikia stebėti bent penkis sezonus ir tada matyti, kokia iš tiesų tendencija, o kasmet mėtytis, kai vieną kartą užlijo, kitą kartą nudžiūvo, nėra labai gerai. Iš paskutinių penkių sezonų visus kartus skirtingos negandos buvo, prie jų prisitaikyti tikrai būtų sudėtinga“, – teigė jis.

Visgi ūkininkams norint labiau apsaugoti pasėlius, pastaruoju metu aktyvėja jų draudimas, atsiranda ir daugiau draudimo bendrovių.

Lietuvos agrarinės ekonomikos institutas liepos pabaigoje prognozavo, jog grūdinių augalų derlingumas šiemet mažės 4,6 proc., derlius sieks 6,7 mln. tonų – 3,5 proc. mažiau.

Prognozuota, jog kviečių bus prikulta 2,6 proc. daugiau, rugių – 29,3 proc. mažiau, miežių – 21,2 proc. mažiau, o kvietrugių – 39,1 proc. mažiau negu prieš metus. Tuo metu rapsų derlius prognozuotas 10,5 proc. didesnis.

Pirmosios šių metų Lietuvos grūdų derliaus partijos jau kraunamos į laivus ir netrukus bus išplukdytos. Grūdai jau keletą savaičių vežami į Klaipėdos uostą, kur jie kaupiami terminalų sandėliuose.

Parengė: BNS
Naujienų agentūros BNS informaciją atgaminti visuomenės informavimo priemonėse bei interneto tinklalapiuose be raštiško UAB „BNS“ sutikimo draudžiam
a.